Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla człowieka?

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla człowieka? Sztuczna inteligencja stwarza dla ludzkości ogromne możliwości. Wydaje się, że to ona będzie kluczem to sprawienia, że nasze życie stanie się łatwiejsze. Mimo wielu zalet AI, część osób zastanawia się, czy sztuczna inteligencja nie jest dla człowieka zagrożeniem. Sprawdzamy, czy mamy się czego bać.

Sztuczna inteligencja w pracy

Sztuczna inteligencja podnosi wydajność pracy. Może również zwiększyć komfort pracowników. Jednocześnie wydaje się, że przejmując niektóre zadania, AI wywoła spore zamieszanie na rynku pracy.

Wdrożenie ChatBot, który jest oparty o modele GPT, już dziś zrewolucjonizowało rynek. Rozwiązanie jest wykorzystywane w wielu dziedzinach.

W zakresie obsługi klienta sztuczna inteligencja pozwala zautomatyzować obsługę. Dzięki możliwościom, jakie oferuje, odbiorcy otrzymują dopasowane do indywidualnych potrzeb odpowiedzi szybko i bez potrzeby angażowania się w proces. W ten sposób obniżają się koszty obsługi klienta, a satysfakcja klienta rośnie.

Sztuczna inteligencja już dziś rewolucjonizuje marketing. To ona przejmuje w wielu przedsiębiorstwach zadania z zakresu tworzenia reklam. Może również dokonywać ich personalizacji. Wszystko dzięki umiejętności wyciągania i analizowania danych.

AI jest również kluczowa pod kątem edukacji. Już dziś wiemy, że systemy dialogowe oparte o sztuczną inteligencję będą tworzyć interaktywne programy nauczania. Dzięki ich dostosowaniu do potrzeb ucznia zwiększy się efektywność nauczania, a problem masowego podejścia ze strony nauczycieli zostanie wyeliminowany.

To jedynie kilka przykładów. Już tylko na tej podstawie nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować świat. Czy jednak wsparcie, jakie oferuje człowiekowi, może się okazać zagrożeniem dla jego pozycji? 

Które zawody może wyeliminować sztuczna inteligencja?

Osoby, które prezentują sceptyczne podejście do sztucznej inteligencji, zwracają uwagę na to, że pozorne wsparcie dla człowieka może być w dłuższej perspektywie źródłem problemów. Utrata pracy i problemy ze znalezieniem nowej w zawodach zdominowanych przez AI to główne ryzyko, jakie identyfikują.

Specjaliści analizują tę kwestię. Obecnie wydaje się, że najbardziej zagrożone przez sztuczną inteligencję zawody to m.in. programowanie, dziennikarstwo, copywriting, księgowość, prawo, obsługa klienta, marketing, zarządzanie, prognozowanie i doradztwo. Rewolucja ma nie ominąć nawet zawodów medycznych.

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla człowieka i jego roli?

Wielu ekspertów wskazuje jednak, że na ten moment trudno wyobrazić sobie całkowite wyeliminowanie człowieka w tych branżach. Sztuczna inteligencja jest pełna niedoskonałości i nigdy nie zastąpi ludzkiego umysłu. Mimo że AI pomoże w wykonywaniu wielu zadań z różnych dziedzin, jej nadzorem i tak prawdopodobnie będzie musiał się zająć człowiek. Jeśli pracownicy nie będą potrzebni do wykonywania zadań dotychczasowych, prawdopodobnie pojawią się nowe obszary, w których ich pomoc okaże się niezbędna. W przyszłości nie unikniemy rewolucji, jednak na ten moment trudno stwierdzić, jakie będą jej skutki.

Sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla człowieka – czy warto pracować nad rozwojem AI?

Mimo że trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji, a także czy i jakie zawody wyeliminuje, nie warto się jej bać. Na szczęście paniki obecnie nie widać.

Takie podejście wśród Polaków potwierdzają badania. Ponad 80 procent osób wskazuje, że sztuczna inteligencja podnosi komfort pracy oraz jej efektywność. Aż 6,3 procent ankietowanych zwróciło uwagę na fakt, że AI nie stanowi znaczącego zagrożenia dla człowieka, ponieważ i tak to on podejmuje ostateczne decyzje. Jednocześnie tylko 12,5 procent respondentów widzi ryzyko w jej wdrożeniu do naszego życia.

Obecnie nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie dalej rozwijana. To, jakie skutki przyniesie ten proces za kilka lat, jest trudne do oszacowania. Kluczem do uzyskania pełnych korzyści z AI jest racjonalne zarządzanie jej możliwościami. Pracownicy nie powinni bać się sztucznej inteligencji. Zamiast tego muszą dbać o regularny rozwój i w razie potrzeby szukać specjalizacji w dziedzinach, które wymagają wsparcia człowieka.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie posty

Znajdź interesujące Cię treści