W mentalności Polaków rozmowy o pieniądzach zawsze uchodziły za trudne. To często temat tabu wśród rodziny i znajomych. Problem bardzo często przekłada się również na relacje w związkach. Różnice w zarobkach czy podejściu do oszczędzania stają się zarzewiem konfliktów. Jak zarządzać domowym budżetem, aby żyć w zgodzie i nie martwić się o codzienne wydatki?
Kłótnie dotyczące finansów są na porządku dziennym
Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – ponad połowa par mierzy się z konfliktami dotyczącymi pieniędzy. Finanse są również częstą przyczyną rozpadu relacji. Mimo zmian światopoglądowych, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat miały miejsce w naszym kraju, cały czas nie potrafimy rozmawiać otwarcie o pieniądzach.
Winę za taki stan rzeczy ponoszą przyzwyczajenia wyniesione z rodzinnego domu. Wysokość zarobków w pokoleniu naszych rodziców była zazwyczaj tematem tabu, a zapatrywania na prowadzenie domowego budżetu często znacznie różnią się między partnerami. Jednocześnie nie umiemy bez emocji rozmawiać o pieniądzach, więc odmienne potrzeby w związku nie są w pełni zaspokajane.
To duży problem, ponieważ tylko rozsądne i zgodne zarządzanie domowym budżetem zapewnia spokojną codzienność.
Czy wspólne życie wymaga posiadania wspólnego budżetu?
Czasy, w których to mężczyzna zarabiał pieniądze, a kobieta zajmowała się domem, dawno minęły. Obecnie podział obowiązków w gospodarstwie domowym się wyrównuje. Z tego powodu wiele par decyduje się na wprowadzenie partnerskich zasad w zarządzaniu domowym budżetem.
Wspólne konto jest najczęściej uzupełniane przez rachunki osobiste każdego z partnerów. Dzięki temu zarówno kobieta, jak i mężczyzna, co miesiąc przekazują ustaloną kwotę na utrzymanie gospodarstwa domowego, ale jednocześnie większą albo mniejszą część zarobków gromadzą w ramach swoich oszczędności. Podczas zawierania związków małżeńskich Polacy coraz częściej decydują się na wprowadzenie ustroju rozdzielności majątkowej.
Należy jednak podkreślić, że całkowite rozdzielenie zarządzania finansami – nawet w zakresie wspólnych wydatków – nie zawsze się jednak sprawdzi. Prowadzenie budżetu domowego powinno być oparte o zaufanie, a zbyt rygorystyczny podział na „moje” i „twoje” może rodzić poważne problemy na wspólnej drodze życiowej w przyszłości.
Jak zarządzać domowym budżetem, aby żyło się łatwiej?
Z tego powodu podstawa to przemyślane i uzgodnione zarządzanie domowymi finansami. Mimo że wielu z nas ma problem z rozmową o finansach, to dla dobra związku warto próbować ustalić najważniejsze cele w tym zakresie.
Planowanie budżetu rozpocznijcie od ustalenia kwoty potrzebnej na comiesięczne wydatki (czynsz, jedzenie, opłaty itp.). Porównajcie ją z przychodami. Na tej podstawie ustalcie, jaką kwotę musicie przeznaczyć na opłaty stałe, a jaka część zarabianych środków może zostać odłożona jako oszczędności. Pamiętajcie, aby sposób ich wydatkowania ustalać razem. Pomocne może się okazać utworzenie wspólnej kolejki celów.
Regularnie kontrolujcie wykonanie założeń domowego budżetu i w razie potrzeby wprowadzajcie modyfikacje. Pamiętajcie, aby nie podważać sposobu zarządzania przez partnera tą częścią środków, którą pozostawiliście do swojej wyłącznej dyspozycji.